İngilizce

Curry powder Curry powder is a mixture of a wide variety of spices of varying composition based on South Asian cuisine. Most receipts and producers of curry powder usually include turmeric, coriander, cumin, fenugreek, and red chilli in their blends. Depending on the receipe, additional ingredients such as ginger, garlic, fennel seed, caraway, cinnamon, clove, mustard seed, cardamom, nutmeg and black pepper may also be added. AFs have been reported to occur in curry powder marketed in various countries. In Portugal, Martins et al. (2001) detected AFB1 in 2 out of 5 curry powder samples at levels of 1 and 3 µg kg-1. In Bahrain, 83% of mixed curry powder analysed contained AFs at mean level of 6.8 µg kg-1 (Musaiger et al., 2008). In Ireland, AFs were detected in 3 out of 20 curry powders, ranging from 0.5 to 9.1 µg kg-1 (O’Riordan and Wilkinson, 2008). In another screening study in Korea, Cho et al. (2008) found AFs in 2 out of 20 curry powder at levels of between 0.13 and 0.46 µg kg-1. In another study, Menon and Zavaier (2010) observed that 12 of 20 retail samples of curry powder from India contained AFs up to a level of 48 µg kg-1. In a recent screening study conducted in Germany, AFs and OTA were simultaneously detected in all curry powder samples, with mean levels of 0.35 and 1.44 µg kg-1, respectively (Reinhold and Reinhardt, 2011). In the category “herbs and spices”, there have been many notifications of mycotoxins in curry powder, followed by capsicums and nutmeg. There were 48 notifications concerning detection of AFs in curry powder particularly from India (79.2%) and Pakistan (14.6%) in the years between 2002 and 2011. Of these notifications, OTA was however simultaneously found with AFs in only one notification which originated from India.

Türkçe

köri tozu Köri tozu, Güney Asya mutfağına dayanan çeşitli bileşimlerden oluşan baharatların bir karışımıdır. Çoğu makbuz ve köri tozu üreticileri genellikle harmanlarında zerdeçal, kişniş, kimyon, çemen ve kırmızı biber içerir. Makaraya bağlı olarak, zencefil, sarımsak, rezene tohumu, kimyon, tarçın, karanfil, hardal tohumu, kakule, hindistan cevizi ve karabiber gibi ek bileşenler de eklenebilir. Çeşitli ülkelerde pazarlanan köri tozunda AF'lerin meydana geldiği bildirilmiştir. Portekiz'de, Martins ve ark. (2001), 1 ve 3 µg kg-1 düzeylerinde 5 köri tozu örneğinden 2'sinde AFB1 saptamışlardır. Bahreyn'de, analiz edilen karıştırılmış köri tozunun% 83'ü, ortalama seviyedeki AF'leri içeriyordu. 6.8 ug kg-1 (Musaiger ve diğ., 2008). İrlanda'da, 20 köri tozunun 3'ünde 0,5 ila 9,1 µg kg-1 arasında değişen AF'ler tespit edilmiştir (O’Riordan ve Wilkinson, 2008). Kore'de başka bir tarama çalışmasında Cho ve ark. (2008), 20 köri tozunun 2'sinde 0.13 ve 0.46 ug kg-1. Başka bir çalışmada Menon ve Zavaier (2010), Hindistan'dan gelen 20 adet köri tozu numunesinin 12'sinin 48 µg kg-1 seviyesine kadar AF'ler içerdiğini gözlemlemiştir. Yakın zamanda yapılan bir tarama çalışmasında   Almanya'da yapılan AFS ve OTA, tüm körili toz örneklerinde eşzamanlı olarak, sırasıyla 0.35 ve 1.44 µg kg-1 ortalama seviyeleri ile tespit edildi (Reinhold ve Reinhardt, 2011)."Otlar ve baharatlar" kategorisinde, köri tozunda mikotoksinlerle ilgili pek çok bildirim yapıldı, ardından da kapsüller ve hindistan cevizi geldi. 2002 ve 2011 yılları arasında özellikle Hindistan'dan (% 79.2) ve Pakistan'dan (% 14,6) olmak üzere, köri tozundaki AF'lerin saptanmasıyla ilgili 48 bildirim bildirilmiştir. Bu bildirimlerden, OTA, aynı zamanda sadece bir bildirimde AF'lerle birlikte bulunmuştur. Hindistan.

İngilizce Öğrenmenin İpuçları?

İçeriği değişken nitelikte olan İngilizce kurslar, yabancı dil öğrenmek için ihtiyacı olan herkesin değerlendirmesi gereken olanaklardan biridir. Yeterli vakti ve imkânı olan herkes için İngilizce kursuna kayıt olmak oldukça keyif veren adımlardan biridir. Ancak bu konuda yeterli imkâna sahip olmayan kişiler için İngilizce öğrenmenin çok farklı kolay yolları bulunmaktadır. Amaç İngilizce dili öğrenmek ise en iyi yöntemlerden biri, çeviri sitelerinde vakit geçirmek olacaktır. Düzenli bir şekilde çeviri sitelerinde çalışıldığında en az İngilizce kursları kadar etkili bir sonuca ulaşmak mümkündür. Çevirisi gerçekleşen dildeki cümlelerin doğru ve akıcı şekilde olması, İngilizce başta olmak üzere, istenen yabancı dilin öğrenilmesini sağlamaktadır.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin?

Yabancı dillerin pekişmesi için sık sık alıştırma ve tekrarların yapılması şarttır. Bunun için kendinize metinceviri.com adresi gibi bir çeviri sitesi rehber edinmeniz, cümle çevirilerinin nasıl olması gerektiğini bilmenizle büyük oranda doğru İngilizce dilini keşfetmeye başlayabilirsiniz. İngilizce kurslarına abartılı fiyatlar ödemek yerine, kendi emek ve çabalarınızla İngilizce dilini öğrenebilirsiniz. Her türlü metnin istenilen dile çevirisi için tercihinizi metinceviri.com adresinden yana kullanarak sorunsuz bir çeviri desteği alabilirsiniz. Elinizdeki çevirinin beklentilerinizi karşılamaması durumunda işlerinizin aksaması ve istediğiniz sonuca ulaşamamanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun için İngilizce dili öğrenmek ve çeviri hizmetinin en kaliteli olanını tercih etmekle işe başlayabilirsiniz.